Saman Brandası

Anasayfa » Saman Brandası

Saman, baklagiller veya buğdaygillerin kurutulmuş halidir, hayvan yemi olarak kullanılır.

Branda ise, Saman Brandası su ve ışık geçirmez kumaştan üretilerek, koruduğu madde veya alanı su ve güneş ışığı gibi dış etkenlere karşı koruyan malzemelerin genel adıdır.

Saman brandası nedir

saman brandası tanımlardan da anlaşılacağı üzere samanların, her türlü dış etkenden etkilenmeyecek şekilde muhafaza edilmesini sağlayacak koruyucu malzemedir.

Saman brandası neden kullanılır

Samanın kalitesini belirleyen içeriğindeki tohum ve yapraktır. Çiftçiler tohumlar tam oluşmadan,  yapraklar çok olduğunda otları kesmeye başlarlar. Kesilen bu otlar yerde bırakılarak içindeki nemin çoğunun buharlaştırılması sağlanır. Ancak bu otların makinalarla kolay toplanıp balyalanabilmesi için yaprakların tamamen kurumasına izin verilmez.

Saman, hava durumuna çok duyarlıdır. Kuraklık olursa, tohum ve yapraklar etkilenerek zayıf olur; hava çok nemli olursa, saman henüz balyalanmadan çürüyebilir ya da balyalandıktan sonra çürüyüp küflenebilir. Bunun sonucu olarak samanlarda hayvanları hasta edebilecek bazı toksinler oluşabilir. Samanın ıslanmayacağı ya da aşırı güneşe maruz kalmayacağı bir şekilde depolanması gerekir.

Saman balyaları çiftçiler, üreticiler ve saman ticareti yapanlar için oldukça önemli gelir kaynağı; hayvanlar için de besin kaynağı olduğundan muhafazası son derece önemlidir.

Gerek henüz satışa sunulacak samanların muhafazası, gerek satışa sunmak veya kullanmak için bir süre muhafazası gereken durumlarda saklama şekilleri önemli olduğundan saman brandası oldukça kullanışlı bir branda türüdür.

Su Geçirmez Saman Brandası
fındık brandası

Saman brandası nasıl yapılır:

Saman brandası -25 soğuğa, artı 70 sıcağa ve yağmura dayanıklı olan branda türüdür. Ve brandalar dört mevsim kullanılabilen özellikte olacak şekilde üretilmektedir.

Hemen paraya ihtiyacı olmayan üreticiler harman yerlerinde saman brandası ile samanlarının üzerini kapatarak muhafaza edebilmekteler.

Eskiden, brandaların üretiminin olmadığı dönemlerde, samanların muhafazası daha zahmetli yol ve yöntemlerle yapılmakta idi. Üzeri toprakla örtülerek muhafaza edilen samanlar, brandaların üretimi ve çeşitliliğin artması sayesinde güvenle muhafaza edilmektedir.

Saman brandası ile kapatılan saman yığınlarını kış boyunca karlı ve yağmurlu havadan etkilenmeyerek, çiftçi ve üreticilerde zarar etme oranını azaltacaktır.

Saman brandaları modern muhafaza yöntemidir.

Whatsapp
Ahmet Yılmaz
Ahmet Yılmaz
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?